מאטים את הקצב

האם שוק מגורי היוקרה הולך ומתכווץ ומה מקומן של דירות היוקרה בעיר תל אביב יפו? לדברי בני קרת, מנכ”ל אזימוט שיווק ופרסום, על אף ההאטה בשוק, העיר תל אביב-יפו פורצת את מחסום הרגולציה | בני קרת, מנכ”ל אזימוט שיווק ופרסום בהביטנו על שוק מגורי היוקרה בישראל בכלל ובמרכז גוש דן בפרט, אנו מזהים את המשכה של המגמה אשר החלה כבר בשנת 2016, עליה ניתן לומר בוודאות כי היא הציגה לכל הדעות רמה צנועה של מכירות.
בניתוח רמת המכירות בשוק זה מהעת האחרונה ניתן להבחין בהמשכה של המגמה ואף בירידה ניכרת נוספת, וזאת בשל מספר גורמים אשר פרצו להם אי שם במהלך שנת 2017.

בני קרת

לתופעה זו מספר סיבות עיקריות אשר עליהן ניתן לשים את האצבע בבירור. ראשית, אווירה שלילית שנוצרה בשוק בשנה החולפת השפיעה על שוק הנדל”ן כולו, אך במידה רבה השפיעה בעיקר על שוק מגורי היוקרה. המגמה העיקרית נוצרה בעקבות הכבדת הרגולציה הפיננסית והגדלת המיסוי על דירות יוקרה על אוכלוסיית המשקיעים.
הכבדת מס הרכישה על משקיעים מהארץ ומהגולה לצד התחזקות מטבע השקל ביחס למטבע הזר, הצליחו להדיר מהשוק אוכלוסיות חזקות שעד עכשיו הפגינו איתנות פינסית.
נוצר מצב אשר בו עיקר המשקיעים בדירות אלה עד עתה, קרי יהודים בעלי ממון מהתפוצות, המעוניינים ברכישת בית בישראל למגורים עתידיים או למטרות השקעה, החלו להדיר רגליהם מעסקאות שכאלה. כל זה קורה מהסיבה הפשוטה שבמספר מקרים גרמו התנאים החדשים ליצירת מצב של חוסר היתכנות כלכלית ובמקרים רבים אחרים מצאו עצמם הרוכשים במצב אשר בו ישנו רצון עז לרכישה מצדם אולם הם מגלים במהרה שהגזרות החדשות הופכות את הרכישות לכאלה שאינן בעלות כדאיות כלכלית כלל.
סיבה נוספת בעלת משקל רב הינה מצבו של שוק המטבע העולמי והמצב הכלכלי בכלל שווקי העולם אשר השפיעה, על מגמת הירידה בקרב אוכלוסייה שהפגינה עד עתה איתנות פיננסית.
למרות כל האמור לעיל עלינו לבחון את מיצובה ההולך וגובר של העיר תל אביב בשנים האחרונות כיוצא מן הכלל וכפקטור המאזן את ההאטה עליה הצבענו. חשוב איפה לזכור שרכישת דירה בישראל על ידי יהודים תושבי חוץ אינה בהכרח החלטה כלכלית וכך הוא הדבר במקרה של תל אביב.
העיר תל אביב שהוכרזה כ”עיר עולם”, בדומה ללונדון, ניו יורק, פריז ואמסטרדם, נמצאת במגמת עלייה מתמדת בפופולאריות שלה בקרב בעלי הון מחו”ל, המגיעים אליה בעיקר מאנגליה, צרפת וארצות הברית. זאת בשל אופייה הייחודי של העיר ת”א-יפו המצטיירת כ”עיר ללא הפסקה”, עיר גלובאלית חיה ותוססת בתחומי החברה, התרבות והקולינריה, המהווה מוקד משיכה למגוון רב של קהלים ישראליים ובין לאומיים במשך כל שעות היום והלילה.
כמשקל נגד נוסף למגמת הירידה המוזכרת לעיל ניצבת העובדה שהיצע הדירות המיוחדות ודירות היוקרה הינו מוגבל ועדיין אינו עומד ברמת הביקוש. עובדה פשוטה נוספת המעמיקה את בעיית ההיצע הינה שהדרישה לדירות המיוחדות בישראל קיימת באופן טבעי גם בקרב בעלי הון ישראליים המתחרים גם הם על פלח שוק קטן זה.
אשר על כן, בהציבנו את העובדות זו כנגד זו ניתן דווקא לצפות להמשך עליית המחירים בתל אביב יפו, בוודאי כאשר מדובר במרכז העיר ובעיקר כאשר מתמקדים במערב העיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *