מבטלים את המושג ‘פריפריה’

בחזונו של ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, העיר הופכת מושא לגאוות התושבים; עיר עם מערכת חינוך מצויינת, עיר המעניקה חינוך טוב לילדים ואיכות חיים מיטבית לתושביה. דוידי, ראש העיר שדרות מזה 4 שנים, מוביל את המהפך.

העיר שדרות משנה את פניה וחווה שינויים מרחיקי לכת, בכל תחומי החיים. בימים אלו משווקים בשכונות החדשות של העיר מגרשים חדשים לבנייה, המשלבים שטחים ציבוריים רחבי ידיים, פארקים, מוסדות חינוך ומוסדות ציבוריים נוספים. במהלך השנים הקרובות, עתידות לקום בעיר 8 שכונות נוספות, אוכלוסיית העיר עתידה להכפיל את עצמה ולהגיע לכ-50,000 תושבים.

אלון דוידי, ראש העיר הנבחר בשדרות, משנת 2013, נולד לפני 44 שנים בבאר שבע ועבר לפני 21 שנים לשדרות. דוידי, נשוי לנורית ואב ל-7 ילדים, הוא בוגר ישיבת קרני שומרון. בעבר, ניהל את ישיבת ההסדר בשדרות, כיהן כסמנכ”ל תנועת “מבראשית”, שימש כיועץ של שר השיכון דאז, אפי איתם, היא מורה ואף זכה ב”פרס ירושלים”.

תושבים מרוצים

מהם הגורמים לתנופה בעיר?

דוידי: “תנופת הבנייה המאפיינת את העיר שדרות בשנים האחרונות, נובעת מכמה סיבות: האחת, השקט הביטחוני לו אנו זוכים, אשר מאפשר לנו לעסוק בעשייה, בבנייה, בפיתוח, בחינוך ילדינו ובטיפוח השכונות הוותיקות. השנייה, החלטות הממשלה האחרונות, אשר מאפשרות לנו לייצר פרויקטים רבים תוך מתן מענה ראוי לילדים, לגמלאים ולקשישים; לשקם מבנים וגני שעשועים; להקים פארקים וגני ציבוריים לרווחת הציבור; לבנות גני ילדים ובתי ספר חדשים. הסיבה השלישית היא השינוי מקצה לקצה שעברה שדרות בשנים האחרונות. על פי סקר מכון ‘מאגר מוחות’, 74% מתושבי העיר מרוצים ממקום מגוריהם ולא היו משנים אותו לו הייתה בידיהם אפשרות כזו. פעמים רבות אמרתי, כי שדרות של היום מבטלת את המושג פריפריה והופכת יעד לביקוש נדל”ני”.

עד כמה מקדמים הקשרים שלך עם ראש הממשלה, שרים וח”כים את תהליך הבנייה המואץ?

“ממשלת ישראל מוכיחה שוב ושוב כי עומדת מאחרינו ממשלה חזקה ותומכת, הרואה בשדרות וביישובי עוטף עזה סמל לחוזק הלאומי של מדינת ישראל כולה. אני נמצא בקשר מיטבי עם שרי הממשלה השונים ובראשם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו מגיע לכאן לעתים קרובות, התמיכה שלו חשובה מאוד ומשיחותיי עמו, אני יודע עד כמה חשוב לו פיתוח העיר. כמו כן, אני נמצא בקשר שוטף עם שר האוצר, משה כחלון. בימים אלו אנו עמלים על הסכם הגג לעיר שדרות, שיוסיף עוד כ-6,000 יח”ד לעיר. כמו כן, אני בקשר עם שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אשר היה שותף לפרויקט “שיקום שכונות חוזר” בשדרות. כבר מתכננים כיום את שלב ב’ ופרויקטים נוספים. שר הכלכלה אלי כהן, ביקר בעיר כמה פעמים וקשוב מאוד לצרכנו בתחומי התעשייה והמסחר. כמובן שאנו עובדים בשיתוף פעולה עם משרד השיכון והעומד בראשו, שר החינוך נפתלי בנט, אשר מוביל מיזמי חינוך פורצי דרך”.

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות

בנוגע לפרויקט שיקום שכונות – מהם היעדים ומה נמצא כעת בביצוע?

“אחת ממטרות העל עליהן התחייבתי בבחירות לראשות העיר, הייתה התחדשות עירונית. לאחר שנים של הזנחה, שיקמנו ושדרגנו את השכונות הוותיקות בשדרות ואת המרחב הציבורי. אין גאה ממני על הצלחת המשימה! גולת הכותרת הינה פרויקט ‘שיקום שכונות’. בחודש יוני השנה חנכנו את סיום הפרויקט בשכונות הוורד, שנבחרה לשכונה הראשונה מתוך 6, בהן יתבצעו הפרויקטים. הפרויקט בשכונת הוורד, בעלות של 4 מיליון שקלים, כולל החלפת צנרות הביוב והמים, צביעת מבנים וגינון חזיתות. הוספנו מתקציב העירייה גן שעשועים, לרווחת תושבי השכונה. הפרויקט, שקודם על ידי השר גלנט וסגנו, ז’קי לוי, הוא חשוב מעין כמותו. בימים אלה, אנו דנים על ביצוע שלב ב’ של הפרויקט בבניינים נוספים, בתמיכת כל הגורמים המכוונים לכך. חשוב לציין לטובה, מלבד את אנשי משרד השיכון, את העובדים המסורים של ‘עמיגור’, בראשותו של המנכ”ל יובל פרנקל, ומנהל הסניף בשדרות, איציק טנג’י”.

פיתוח מואץ

אילו פרויקטים עתידיים לקום בשדרות בשנים הקרובות?

“הבשורה המשמחת היא הבנייה והפיתוח המואץ של העיר. בימים אלה אנחנו מקימים גני שעשועים ופארקים לרווחת תושבינו. לאחרונה חנכנו את ‘פארק הילדים’, המשתרע על 8 דונם, בהשקעה של כ-15 מיליון שקלים. נחנוך בקרוב גם את ‘פארק בורוכוב’ ובהמשך את ‘פארק שכונת המוסיקה’, המשלב אגם מלאכותי. אנחנו מבצעים פרויקטים שלא ביצעו שנים בעיר ובין השאר מחליפים את קווי הביוב הישנים ואת צינורות המים, בהתאם לנדרש. בנוסף, אנו מתקינים פינות ישיבה ומשפצים מבנים של תנועות נוער ומועדונים קהילתיים. פתחנו לאחרונה את הקאנטרי קלאב של שדרות, הכולל חדר כושר מצויד במכשירים החדישים ביותר ובריכה מקורה. בנוסף, אנו ממשיכים לטפח ולשפץ את השכונות הוותיקות בעיר וכן את המרכזים המסחריים, בעלויות של עשרות מיליוני שקלים”.

האם יש מחשבות לפתח את תחום התרבות בעיר?

“לעד דגלתי בעיקרון לפיו תרבות אינה מותרות, אלא צורך בסיסי. אם בעבר תושבי שדרות היו מחכים ליום העצמאות בכדי לצפות בהופעה טובה, היום המצב שונה לחלוטין. המתנ”ס העירוני מעניק לתושבים סל תרבות עשיר מלא בפעילויות,הופעות, הרצאות, הצגות וסדנאות. עם כניסתם של צעירים וצעירות להתגורר בעיר, תחום התרבות צובר תאוצה. מעבר לכך, אנחנו משקיעים לא מעט בצעירים המוכשרים שלנו, ולראייה העיר שדרות מנפיקה לא מעט הצלחות בתחום התרבות בארץ ובעולם. הקמנו כפר סטודנטים עם עמותת ‘איילים’ וכבר עובדים על כפר נוסף. בל נשכח את הסינמטק של שדרות, שבו מוקרנים סרטים איכותיים, אולם מופעים עירוני ובו 450 מושבים עומד לקום על חורבותיו של ‘קולנוע חן’ המיתולוגי. פסטיבל ‘קולונוע דרום’ של המכללה השכנה – מכללת ספיר, מתארח אצלנו מידי שנה ואני גאה על כך”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *