קנס מינהלי על סך 13 מיליון ש״ח בעקבות סדרת עבירות על חוק המכר

קנס חסר תקדים על סך 13 מיליון ₪ הושת על איש הנדל”ן גיא מונסנגו בגין סדרת עבירות על חוק המכר, אותן ביצע החל בשנת 2016 באמצעות ארבע חברות אשר עמד בראשן. מדובר בקנס הגבוה ביותר הניתן על ידי משרד הבינוי והשיכון בתחום חוק המכר. (הודעת דובר משרד השיכון)

לדברי השר יואב גלנט: “מדובר בקפיצת מדרגה בכל הנוגע לטיפול במקרים של עבירות מסוג זה. אנו נחושים למגר את תופעת עבריינות הנדל”ן ולייצר הרתעה. חשוב שהציבור ידע – עברייני חוק המכר מטופלים, לא רק ברמה הפלילית אלא גם בפן המינהלי”.

התיקון לחוק המכר דירות – הבטחת השקעות של רוכשי דירות, שנכנס לתוקף ב-2008, מגדיר תנאים עבור מוכרי דירות חדשות, ומחייב אותם במספר צעדים במעמד מכירת הדירה, במטרה להגן על רוכשי הדירות. על פי החוק, המוכר מחויב לדווח לממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון על ביצוע עסקת מכירת הדירה. בנוסף, החוק קובע כי אסור לגבות מעל 7% משווי הדירה מבלי להעניק ערבויות לרוכש הדירה, לרבות ערבות בנקאית או מתן הערת אזהרה על הנכס, וזאת על מנת להבטיח את כספו של הרוכש. כמו כן, על המוכר ליידע את הרוכש בקיומו של חוק המכר, ובכך, למעשה, רוכש הדירה יהיה מודע לזכויותיו. מוכרי דירות אשר אינם מקיימים את סעיפי החוק צפויים להיקנס בעיצום מינהלי על ידי משרד הבינוי והשיכון.

העבירות שאותן ביצע איש הנדל”ן מונסנגו נגעו לאי-דיווח על מכירת הדירות, לגביית כספים מרוכשי הדירות בלי לספק ערבויות על הכספים וכן לאי-יידוע הקונים בקיומו של חוק המכר. הקנס המצטבר, בסך 13 מיליון ₪, כבר נשלח לארבע החברות שניהל מונסונגו, ונגדו גם הוגש כתב אישום לאחרונה.

רוכשי דירות אשר חושדים כי נפגעו מעבירת חוק המכר יכולים לדווח על כך לממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *