ענף הבניה יוחרג: העבודות באתרים ימשיכו כרגיל למרות הקורונה

לבקשת שרת הבינוי והשיכון  דר יפעת שאשא ביטון: ענף הבניה הוחרג מההגבלות וימשיך לעבוד במתכונת מלאה. על פי הודעת משרד השיכון, אושרה המשך עבודתם בתפוקה מלאה של עובדי בנייה פלסטינים והוגדרה רשימה של מפעלים ומרכיבי ייצור ענפיים שיוחרגו מהמגבלות שהוטלו על המשק.

על פי ההודעה, הממשלה אישרה אמש  את בקשת שרת הבינוי והשיכון ד”ר יפעת שאשא ביטון, להגדיר את ענף הבניה כענף חיוני למשק, ובכך להחריג אותו ממגבלות כוח האדם שהוטלו על יתר ענפי המשק.

בתוך כך, ועל מנת לאפשר את העבודה הרציפה באתרי הבניה, ובכלל זה הבינוי הנדרש בבתי החולים והתשתיות הנלוות, אושרה כניסתם של פועלים פלסטיניים המועסקים בענף הבניה לחודשיים כולל לינה.

גם חברות מאכלסות הוחרגו

חברות מאכלסות המטפלות בתחום הדיור הציבורי מטעם משרד הבינוי והשיכון הוחרגו אף הן לשם המשך שירות רציף לאוכלוסיות מוחלשות אלה.

מאז תחילת משבר הקורונה, מוסרים מהמשרד, פעל משרד הבינוי והשיכון במטרה לאפשר את המשך פעילותו הסדירה של ענף הבנייה, חרף אי הוודאות והחששות מהמציאות שנוצרה.

ענף הבנייה מהווה 11.5% מהתוצר הכללי וכ-17.5 אחוז מהאשראי שהבנקים מעמידים לטובת פרויקטים בתחום הבנייה והתשתיות. על כן ישנה חשיבות גדולה להמשך תפקודו של הענף גם בתקופות חירום על מנת למנוע משבר כלכלי נרחב עקב חשיפה גדולה של הבנקים.

בימים האחרונים פעל משרד הבינוי והשיכון בישיבות המל”ל והממשלה למנוע פגיעה בהיקף כח העבודה בענף, ולקדם הסדר לפיו תאושר לינת עובדים פלסטינים בשטח ישראל, על מנת לאפשר המשך בנייה רציפה במקרה בו יוטל סגר שימנע כניסה ויציאה של פועלים. ענף הבנייה בישראל מושתת ברובו על כוח עבודה זר ופלסטיני לייצור שלדי הבניינים, ואשר עבודתם מהווה תשתית לעבודה נוספת של כ 208 אלף ישראלים שעובדים בעבודות בענף כגון חשמל, מיזוג אוויר, אינסטלציה, מעליות ועוד.

בנוסף, אפיין המשרד את מרכיבי הייצור הענפיים שיש לשמר, כדוגמת מפעלי ואתרי כרייה, חציבה, ייצור מלט, ייצור בלוקים, חצץ, פלדה וכו’, על מנת שיוחרגו מהמגבלות שהוטלו על כלל המשק. נציין כי מפעלי התעשייה בישראל מייצרים את כלל החומרים המוצרים ומערכות הבניין, בנוסף למוצרים המיובאים.

שרת השיכון יפעת שאשא ביטון. צילום: לעמ

שרת הבינוי והשיכון ד”ר יפעת שאשא ביטון: ההחלטה להגדיר את ענף הבניה כענף חיוני ושמירה על תפקודו הרציף והמלא היא פרי עבודת מטה מקיפה ויסודית שנעשתה במשרד הבינוי והשיכון תוך שיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה השונים. אנחנו עומדים בקשר הדוק ויומיומי עם התאחדות הקבלנים והתאחדות התעשיינים על מנת לוודא שפעילות הענף לא תפגע וננקוט בכל פעולה שתידרש על מנת להבטיח שכך ישאר גם באתגרים שעוד נכונו לנו בהמשך הדרך. נמשיך לפעול באחריות לטובת ענף הבניה ורוכשי הדירות”.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *