מחירי הדירות באשדוד עלו ב-10% בשנת 2020; זינוק במחירי הדירות הגדולות

מחירי הדירות באשדוד עלו בשנת 2020 ב-10% בממוצע, ומחיר דירה ממוצעת עומד על כ-1.649 מיליון שקל – כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בלשכת שמאי המקרקעין. העיר מדורגת במקום השישי מבין הערים הגדולות מבחינת עליות המחירים. כמות העסקאות ירדה בכ-5% והסתכמה ב-515 ברבעון הרביעי של השנה לעומת הרבעון המקביל ב-2019.

בהתפלגות הדירות לפי מספר חדרים ניתן לראות שהפלח שרשם את עליית המחירים החדה ביותר בעיר הוא הדירות הגדולות: מחירי דירות 4.5-5 חדרים עלו ב-14% ודירות 5.5-6 חדרים ב-13%. הדירות הקטנות יותר התייקרו ב-2%-6%.

לדברי ורד צרפתי-זבולון, יו”ר ארגון הקבלנים באשדוד וסגנית נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, “אנו בארגון הקבלנים טוענים כבר שנים רבות שאין מספיק דירות בעיר ואין מספיק בנייה, וזאת לעומת ביקוש גבוה לדירות בעיר – וזה מוביל לעליית מחירים כפי שניתן לראות מנתוני הלמ”ס. אם המדינה והרשות המקומית לא יפעלו בנחישות לעודד את הבנייה בעיר – אם בהתחדשות עירונית ואם בבנייה חדשה – המחסור לצערי רק ילך ויחריף בשנים הקרובות, במיוחד ברקע משבר הקורונה. אני קוראת לממשלה לדאוג לתושבי אשדוד ולאפשר לנו הקבלנים לבנות להם מספיק דירות כדי שניתן יהיה לספק לתושבים קורת גג איכותית”.

לדברי נסים אחיעזרא, מנכ”ל חברת אחים דוניץ, “מחירי הדירות באשדוד עלו גם בשנת הקורונה – ואם למישהו היה נדמה בתחילת המשבר שהמחירים עשויים לרדת, הרי שדי מהר הוא התבדה. צפינו את עליית המחירים והיא אכן הגיעה, ולהערכתי המגמה תימשך בגלל המחסור בדירות. היות ומלאי הדירות באשדוד מוגבל, חשוב שמקבלי ההחלטות יפעלו על מנת לאפשר בנייה בהיקפים משמעותיים בכדי לענות על הביקושים”.

נציין כי נתוני הלמ”ס מתייחסים לממוצע העסקאות שבוצעו בשנה החולפת, הכוללות דירות בפרויקטים חדשים וכן דירות מיד שנייה, והוא איננו ממוצע בין הרבעונים. אם לדוגמא היתה בעיר מסוימת וברבעון מסוים כמות מכירות גבוהה בפרויקט מסוים של דירות חדשות ויקרות יותר, זה משפיע על הממוצע הכללי של העסקאות ולפיכך על המחיר הממוצע של דירה.

ברמה ארצית מחירי הדירות טיפסו ב-2% בממוצע בסיכום שנת 2020 מול 2019 – המחיר הממוצע של דירה בישראל עמד בסוף הרבעון הרביעי של 2020 על 1.574 מיליון שקל, לעומת 1.544 מיליון שקל בסוף 2019. דירות 5.5-6 חדרים רשמו את ההתייקרות הגבוהה ביותר ב-2020, כשהמחיר הממוצע שלהן עלה ב-3% בין התקופות ל-2.431 מיליון שקל בממוצע. מחירי דירות 1-2 ו-4.5-5 חדרים עלו ב-2% בממוצע ל-1.073 ו-1.943 מיליון שקל בהתאמה. בדירות 2.5-3 נרשם קיפאון במחירים על 1.202 מיליון שקל ובדירות 3.5-4 חדרים היתה עליית מחירים ממוצעת של 1% ל-1.541 מיליון שקל.

לדברי יו”ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי, “עליית המחירים בדירות הגדולות איננה מפתיעה על רקע משבר הקורונה. בשנה האחרונה על רקע השהייה הממושכת בבתים, רוכשי הדירות הבינו את החשיבות של מרחב המחייה בתוך יחידות המגורים, והביקושים לדירות הגדולות קפצו בחדות ואיתם גם המחירים. בניתוח נתוני הערים ניתן לראות שת”א למרבה הפלא איננה מככבת בראש רשימת הערים עם העליות הגבוהות ביותר. הדבר כנראה נובע מכך שמחירי הדירות בעיר גבוהים מאד ממילא בשילוב עם המשבר הכלכלי שפקד אותנו השנה, וזה בא לידי ביטוי בעסקאות המכירה של דירות בעיר – מעטים יכלו להרשות לעצמם לרכוש דירות בעיר. להערכתי מגמת עליות המחירים תמשיך גם בשנה הבאה לפחות, ובמיוחד בדירות הגדולות שקרנן עלה בעקבות הקורונה”, מסכם מסילתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *