בית שמש במקום השביעי בארץ בהתחלות בניה במחצית הראשונה 2020

בית שמש נמצאת במקום ה-7 בארץ בהתחלות בנייה במחצית הראשונה של 2020, כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. במחצית זו החלו להיבנות בעיר 705 דירות. בכל שנת 2019 נבנו בעיר 1,234 דירות, כך שאם יישמר היקף הבניה הזה גם במחצית השניה של השנה, הרי שבחישוב שנתי מדובר בגידול בהיקף התחלות הבניה בעיר. 

לדברי שמחה גריידינגר, יו”ר ובעלים של קבוצת נתיב  פיתוח הבונה מספר פרויקטים עם קרוב ל-1,000 דירות בעיר ” בית שמש היא אחת הערים הכי צומחות מבחינת היקף האוכלוסיה במגזר החרדי, וגדלה מדי שנה באלפי יח”ד. לבית שמש עתודות קרקע משמעותיות להמשך פיתוח עתידי, לצד פוטנציאל גבוה לתכניות של התחדשות עירונית, ועל כן לדעתי העיר צפויה להמשיך לרכז בניה בהיקפים גדולים גם בשנים הבאות”

מהנתונים עולה כי בניגוד לערים אחרות, בבית שמש נבנתה כמות גדולה של דירות קטנות. כך, מתחילת השנה עד סוף יולי החלו להיבנות בעיר 350 דירות 3 חדרים, 306 דירות 4 חדרים, 2 דירות 5 חדרים ו-47 דירות 6 חדרים.

לקבוצת נתיב פיתוח נדל”ן פעילות נרחבת של מעל ל-20 שנים בבית שמש. בימים אלה השלימה החברה 2 פרויקטים ברמה בית שמש א’ הכוללים צמודי קרקע ובניינים. בנוסף, נמצאת נתיב פיתוח בביצוע ולאחר היתרים בלמעלה מ- 30 בניינים עם כ- 1000 יחידות דיור ושטחי מסחר ב 6 פרויקטים ברמה בית שמש ד’.

ברמה ארצית תמונת התחלות הבנייה עגומה ברקע משבר הקורונה: ברבעון השני נרשמה צניחה של 29% בהתחלות הבנייה בכל הארץ לעומת הרבעון הראשון, וגם לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה צניחה של כ-27%. לפי הנתונים, ברבעון השני החלו להיבנות בישראל 9,445 יחידות דיור חדשות, לעומת 13,309 דירות ברבעון הראשון השנה ולעומת 12,678 דירות ברבעון המקביל ב-2019.

המשבר התפרץ בישראל ברבעון השני של השנה – החל מחודש מרץ ובחודשים הבאים אחריו. מתוך זה כחודשיים עם ישראל כולו היה ספון בבתים בסגר שהוטל ובשאר הזמן הוטלו מגבלות התקהלות של משרד הבריאות שצמצמו משמעותית את ההתנהלות במרחב הציבורי. אמנם ענף הבנייה הוחרג מהתקנות לשעת חירום ואושר לו להמשיך בעבודה כרגיל, אך בפועל במקרה הטוב רמת הפעילות בשוק עמדה על 50% – וזה מתבטא היטב בכמות התחלות הבנייה ברבעון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *