אתרי בנייה נסגרו ל-30 יום בשל הפרת כללי בטיחות

משרד העבודה והרווחה בשיתוף המשטרה והפרקליטות סגרו אתרי בנייה ל-30 יום לאחר שהפרו צווי בטיחות ברגל גסה, כך נמסר על ידי אגף דוברות משרד הרווחה. מדובר בשני אתרים שנסגרו בעיר רחובות. מהמשרד נמסר כי הם נסגרו לאחר שבאחד מהם, הקבלן המבצע שמיל מרדכי התעלם מצו להפסקת העבודות שניתן לו בגין אי מינוי מנהל עבודה וגרימת סיכון לעובדים ובסביבת האתר.באתר נוסף בעיר רחובות, על פי הודעת הדוברות, של החברה הקבלנית “סול פז נכסים ובניין בע”מ”  לבניית מרכז מסחרי מעל תחנת דלק, הקבלן לא דיווח על קיומו של האתר ונמצאו ליקויי בטיחות רבים המסכנים את העובדים ואת הסובבים את האתר.

עוד נמסר כי בעיר בני ברק הקבלן המבצע “יש לי אור חברה לבנייה בע”מ” זומן לחקירה במשטרה בעקבות פעילות שטח של מפקח בטיחות של משרד העבודה והרווחה, בגין ביצוע עבודות ללא מנהל עבודה, אי הודעה על פעולת בנייה וגרימת סיכון גם לעוברים ושבים.

שר העבודה והרווחה חיים כץ: ” נמשיך ונגביר את האכיפה עד שהקבלנים יפנימו שמי שיתרשל- ישלם. צר לי שריבוי הפצועים וההרוגים עד כה לא הספיק כדי למגר את תרבות ה- ׳יהיה בסדר”

להלן הודעת הדובר:

משרד העבודה והרווחה הרחיב את גבולות הפיילוט ראשוני שלו בשיתוף המשטרה ופרקליטות המדינה- לסגירת אתרי בנייה ל-30 ימים , בנוסף להליך הפלילי ארוך הטווח שעשוי להימשך שנים רבות. מדובר בחידוש משמעותי הן בכך שעד כה רק אתרים בהם אירעה תאונה שהסתיימה בפציעה קשה או מוות נסגרו ל-48 שעות ונפתחה בהם חקירה פלילית של משטרת ישראל. כעת, לראשונה במסגרת הפיילוט, גם אתרים שמפרים צוויי בטיחות נסגרים ולפרק זמן משמעותי של 30 ימים, זאת כמובן בנוסף להליך המנהלי של עיצומים כספיים  או להליך הפלילי שיוסיף להתנהל נגדם.

הערים שנבחרו לפיילוט הן בני ברק, עיר שמתאפיינת בריבוי עבודות להקמת בנייה רוויה ותמ”א 38 המתנהלות לעיתים בניגוד לחוקי ותקנות הבטיחות בעבודה, דבר המוביל  לריבוי תאונות עבודה באתרים,  ויחד איתה גם  העיר רחובות, זאת לאור תאונת מוות שאירעה בעיר לפני כשבוע ושלאחריה סרקו מפקחי המשרד אתרים מועדים לפורענות, בהם נמצאו שני אתרים העומדים ברף הנדרש לצו סגירה ממושך.

בעיר רחובות ביקרו מפקחי משרד העבודה והרווחה באתר לבניית מרכז מסחרי מעל תחנת דלק בעיר ברחוב דרך אצ”ל של החברה הקבלנית “סול פז נכסים ובניין בע”מ” , אשר מרכז מסחרי שהוא מקים נעשה ללא דיווח על הקמת האתר ואי הסדרת עבודות הבנייה בו. סיכונים אלו יכולים להשליך גם על בעלי המכוניות הרבות שפוקדות את תחנת הדלק (מצ”ב תמונות). בנוסף, באתר אחר בעיר רחובות לבניית בניין מגורים ברח’ מנשה קפרא 38, הקבלן המבצע שמיל מרדכי נערך ביקור פיקוח ונמצא כי אף בו הוסיפו לעבוד חרף צו בטיחות כללי ועיצום כספי שהוטל בעקבות הפרת הצו – כלומר זוהי הפרתו השלישית בגין אותו עניין.

בנוסף, ביקרו מפקחי משרד העבודה והרווחה באתר בלתי מוסדר בעיר בני ברק, ברח’ הרב מימון 33 (מצ”ב תמונה) לאחר שהתקבל מידע ולפיו חרף ביקור פיקוח אשר התקיים במקום ומכתב בנושא אשר נשלח במקביל לעיריית בני ברק בנושא סכנות בטיחות הקיימות באתר כגון אי מינוי מנהל עבודה והתעלמות מוחלטת מהוראות הבטיחות – המשיכו העבודות להתנהל כסדרן. במהלך הביקור נמצאו ראיות לכך כי המשך העבודות מסכנות את העובדים באתר ואת עוברי האורח בסביבתו. הקבלן זומן לחקירה במשטרה ובמקביל הוצא לאתר צו בטיחות עד לתיקון הליקוים החמורים בו. זהו האתר השני שכלפיו משרד העבודה והרווחה יחד עם המשטרה מפעילים סמכותם לסגירת אתר לחודש ימים  בתוך כשבועיים בעיר בני ברק.  מטרת הפעילות של מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה הינו להדביר את נגע אתרי הבנייה הלא מוסדרים בעיר בני ברק, שכבר גבו את חייהם של מספר עובדים במהלך השנה וחצי האחרונה.

במסגרת הרחבת פיילוט שיתוף הפעולה עם הפרקליטות האזרחית והמשטרה לאכיפה כלכלית משולבת, מפקחי משרד העבודה והרווחה מוסיפים לאתר אתרים שמפרים באופן חמור את הצווים שהוטלו עליהם, כגון: אתרים שאינם מוסדרים, ואתרים הפועלים ללא אישור לאחר שניתן צו האוסר על עבודה טרם הסדרתם מול מנהל הבטיחות במשרד, או צווי בטיחות אשר הופרו ברגל גסה וגם הטלת עיצום כספי לא מנע מהקבלנים את המשך הפרתם תוך סיכון עובדים. מדובר בשכלול  התקיפה האכיפתית המשולבת אותה קידם מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *