הסכם היסטורי להסדרת ענף השיפוצים

הסוף לתופעת החאפרים בענף השיפוצים: כ-10,000 קבלני שיפוצים יוכלו לקבל רישיון. לראשונה – משרד הבינוי והשיכון בשיתוף התאחדות קבלני השיפוצים פועלים להסדרת הענף בישראל שמגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקלים בשנה. בתמונה: השר גלנט חותם על ההסכם. לידו – ערן סיב. צילום: up סטודיו

מהפכה בענף השיפוצים: שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט, ממשיך לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים – מהלך משותף של משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים יוביל להסדרת ענף השיפוצים בישראל ומיגור תופעת החאפרים בענף. עד היום, פחות מ-10% מקבלני השיפוצים יכלו להירשם בפנקס הקבלנים, להחזיק ברישיון ולעסוק בעבודות שיפוצים. מעתה, קבלני שיפוצים המבצעים עבודות של עד 350 אלף שקלים יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים. קבלן ללא רישיון – יעבור על החוק.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל') יואב גלנט, חתם הבוקר על התיקון לתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (סיווג קבלנים רשומים) (תיקון), התשע"ח-2018, אשר יאפשרו ליותר מ-10,000 קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים. רשם הקבלנים יפנה את המועמדים המתאימים למבחנים מקצועיים כדי לקבל את הרישיון. בהתאם לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, התשכ"ט-1969, מי שאינו רשום בפנקס הקבלנים אינו רשאי לבצע עבודות בהיקף העולה על כ-45,000 ₪.

בתוך כך, משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים יקדמו תכנית להכשרת קבלני שיפוצים, שתכלול הקניית יכולות מקצועיות ותכנים מתחום הבטיחות בעבודה. ההתאחדות תסייע לקבלנים להגיש את בקשותיהם לרישום בפנקס הקבלנים באמצעות קורסי הכנה מקצועיים. משרד הבינוי והשיכון סיכם עם התאחדות קבלני השיפוצים, כי עם הצגת תכנית הקורסים המפורטת, המשרד יקבע את היקף ואופן השתתפותו.

מדובר בבשורה לכלל אזרחי המדינה, שמהיום יוכלו להעסיק קבלן שיפוצים רשום, שעמד בכל התבחינים ונמצא מתאים וראוי. ניסיונו והכשרתו של קבלן השיפוצים הרשום נבחן על ידי הוועדה המייעצת ורשם הקבלנים, שלעיתים מזמינה את המבקש להופיע בפניה. הרשם גם רשאי להפנות את המבקש לבחינות מקצועיות בנושאים שונים, כגון בטיחות בעבודה, קריאת תכניות, ארגון אתר וכד'.

ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ-15 מיליארד ש"ח בענף, מתוכם, כ-6 מיליארד ₪ על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית וכ-10 מיליארד ₪ על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות ומשרדים ממשלתיים. כ-10,000 קבלנים פועלים בענף, מתוכם רק כ-10% רשומים בפנקס הקבלנים וכפופים לפיקוח רגולטורי של משרד הבינוי והשיכון. עד היום התאפשר רק לקבלנים המבצעים עבודות בהיקף של עד כ-1.5 מיליון ₪ לקבל רישיון. מהיום, גם קבלן שיפוצים שמבצע עבודות קטנות  יוכל להיות רשום בפנקס הקבלנים; קבלן שיעבוד ללא רישיון יעבור על החוק.

מסיבת עיתונאים- הסוף לתופעת החאפרים בענף השיפוצים. יושבים משמאל: יצחק מויאל, אילן אליהו, ערן סיב, יואב גלנט, חגי רזניק ורוני בריק. צילום- יחצ

לפי נתוני הלמ"ס, נכון  לחודש פברואר 2015 דיווחו 29% ממשקי הבית שיש להם משכנתא פעילה או הלוואה פעילה לשיפוצים (707 אלף משקי בית שבהם 2.75 מיליון נפשות). הדבר עתיד לשנות משמעותית את הסדרת תחום השיפוצים הביתיים – בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300,000 שיפוצים של בתי אב , כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ של דירה בגודל 100 מ"ר עומד על 300-350 אלף ₪ (כולל עבודות אינסטלציה, חשמל, גבס, איטום ריצוף וחיפוי, צבע, התקנת כלים סניטריים, חומרי עבודה ועוד). המשמעות היא שחלק ניכר מקבלני השיפוצים הפועלים בתחום הביתי-פרטי יידרשו להחזיק ברישיון ויהיו נתונים לפיקוח ובקרה של משרד הבינוי והשיכון.

ערן סיב יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים: "אנו מברכים את משרד הבינוי והשיכון על המהלך המשמעותי כל כך להסדרת ענף השיפוצים. במשך שנים התדפקנו על דלתות הקברניטים, בניסיון להסביר את חשיבות שינוי התקנות וכעת שר הבינוי הרים הכפפה במטרה לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים. עד היום הסתננו אלפי "חאפרים" לתחום, מעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש. אנו נמשיך ונסייע לקבלני השיפוצים בתהליך קבלת הרישיון ונפתח קורסים עיוניים ומעשיים, שיקדמו את הרמה המקצועית של הענף".

שר הבינוי והשיכון אלוף (מיל') יואב גלנט: "חתמנו הבוקר על תקנה חדשה שתאפשר לאלפי קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים ולעשות את עבודתם עם כל האישורים הדרושים. כפועל יוצא, יוכל רשם הקבלנים לבחון את מידת התאמתם של כעשרת אלפים קבלני שיפוצים, ולבדוק האם יש להם את הידע והניסיון הדרושים, הן מבחינה מקצועית, והן בהיבטי הבטיחות בעבודה. אני מבקש להודות לאנשי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון על עבודת המטה בשיתוף עם התאחדות קבלני השיפוצים שתביא להסדרת ענף השיפוצים בישראל"

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *